Opryski przeciw pasożytom i chorobom grzybowym

Wykonujemy opryski drzew i krzewów.
Bielimy pnie wapnem lub okrywamy drzewa agrowłókniną.

Luty i marzec to czas w którym zaczynają się pierwsze prace w ogrodzie. Wykonuje się wtedy m.in. pierwsze opryski środkami ochrony roślin. Przypadają one na okres bezlistny, fazę nabrzmiewania i pękania pąków drzew i krzewów owocowych.
Zanim zaczniemy stosować opryski chemiczne powinniśmy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu roślin przed chorobami i szkodnikami. Przede wszystkim należy pamiętać o bieleniu pni drzew wapnem, co zapobiega pękaniu kory, powstawaniu ran i wnikaniu patogenów w głąb tkanki. Wszelkiego rodzaju pęknięcia i rany powstałe w sposób naturalny lub w wyniku formowania korony czy chociażby uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta  należy natychmiast zabezpieczyć pastą lub balsamem sadowniczym lub opryskać rany środkiem chemicznym. Można również użyć farby emulsyjnej z 2% dodatkiem fungicydu.

Bardzo ważnym zabiegiem w naszym ogrodzie jest również bielenie pni drzew wapnem. Można go wykonywać już od późnej jesieni, a ostatnim terminem jest przełom stycznia i lutego. Bielenie powoduje odbijanie promieni słonecznych od pnia, co zapobiega nadmiernemu jego nagrzewaniu. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy gwałtownych spadkach temperatury nocą i nagrzewaniu pnia w ciągu dnia, zmiany temperatury powodują pękania kory i powstawanie ran. Pęknięcia na pniu znacznie osłabiają odporność drzew, wiec są one szczególnie narażone na atak szkodników i zarodników chorób grzybowych.

Rozwiązanie
Opryski na : 1) mączniak prawdziwy: Topsin M 500 SC pod koniec kwitnienia i powtarzać co ok. 10 dni; 2) kędzierzawość liści brzoskwini: Miedzian 50 WP jesienią od opadnięcia liści; oraz Syllit 65 WP, Carpene 65 WP, Pomarsol Forte 80 WG- przed i w okresie nabrzmiewania pąków; 3) parch brzoskwini: po kwitnieniu powtarzać co 2 tygodnie Kaptan zawisinowy 50 WP, Topsin M 500 SC; l4)eukostomoza: po opadnięciu połowy liści- Topsin M 500 SC; 5)rak bakteryjny: Miedzian 50 WP lub WG, Funguran OH 50 WP oprysk w fazie nabrzmiewania pąków.

Opryski drzew i krzewów
Tekst: "Działkowiec"   
piątek, 16 kwietnia 2010 09:04

Po kwitnieniu roślin należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowotność zawiązków owoców. Ich porażenie związane jest najczęściej z infekcją liści i kwiatów w okresie poprzedzającym kwitnienie. Owoce są najbardziej wrażliwe na choroby we wczesnych fazach rozwojowych.

Parch jabłoni
Należy do najgroźniejszych i najbardziej uciążliwych chorób. Niekiedy do porażenia liści dochodzi już w fazie pękania pąków. Uzależnione jest to od warunków pogodowych oraz od wysiewu zarodnika grzyba. Obecność w sąsiedztwie drzew na których choroba poprzednio występowała stanowi zagrożenie dla rozwijających się liści i zawiązków. Im młodsze liście i owoce, tym wrażliwsze na zakażenie. Występowanie oliwkowobrunatnych plam na zawiązkach przed okresem czerwcowego opadania prowadzi do ich deformacji, pękania oraz przedwczesnego opadania. Jeśli nawet pozostaną na drzewie to nie będziemy mieć z nich owoców. W celu uratowania plonu wskazane jest opryskiwanie Score 250 EC, Topsin M70WP lub mieszankami z preparatami kontaktowymi. Brak ochrony chemicznej w tym okresie wiąże się z utratą 95 % plonów. W latach obfitego owocowania drzew jabłoni z wykonaniem opryskiwania można poczekać do momentu czerwcowego opadania zawiązków. Można także ręcznie usuwać te z objawami parcha. Porażenie owoców w późniejszych fazach rozwojowych nie powoduje już tak dużych strat.

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych
Grzyb atakuje owoce w pełni wyrośnięte tworząc na nich brunatne plamy gnilne pokryte koncentrycznie ułożonymi skupieniami zarodników. Zakażenia odbywają się najczęściej przez uszkodzoną skórkę. Najczęściej spowodowane jest to żerowaniem owadów lub uszkodzeniami przez grad. Opryskiwać owoce po gradobiciu związanym z uszkodzeniem skórki. Stosujemy tu najczęściej Topsin M&)WP lub Topsin M500SC. Grzyb wywołujący chorobę zakaża kwiaty, powodując ich obumieranie.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Powoduje podobne objawy jak wyżej. Choroba występuje u wiśni, brzoskwini, czereśni, śliwy i moreli. Owoce brunatnieją pokrywając się poduszeczkowatymi skupieniami zarodników. Grzyb atakuje rośliny już w fazie kwitnienia, doprowadzając nie tylko do obumierania kwiatów, ale także cienkich pędów. W latach o dużej ilości opadów wskazane są zabiegi chemiczne na przełomie maja i czerwca. Jeśli u roślin (głównie u wiśni) nie obumierają pędy na skutek porażenia, to późniejsza ochrona jest zbędna.

Amerykański mączniak agrestu
Niedojrzałe owoce agrestu pokryte są białymi plamami. Z czasem nalot staje się brunatnoszary obejmującyniekiedy znaczną część owocu. Silnie porażone owoce nie nadają się do spożycia. Choroba silnie atakuje krzewy w lata suche i upalne. Ze względu na to, że grzyb zimuje na pędach, porażenie jest z roku na rok silniejsze. Mroźne zimy ograniczają występowanie choroby. Zabiegi chemiczne prowadzi się po kwitnieniu oraz po zbiorze owoców stosując Topsin M500 S.C., Score 250 EC.

Szara pleśń
Jest istotnym problemem w uprawie malin i truskawek w latach o większej ilości opadów. Grzyb poraża wszystkie nadziemne części roślin, powodując zbrunatnieniei zamieranie pąków kwiatowych, brunatne plamy gnilne na owocach, pylący, szary nalot na porażonych częściach rośliny. Na działkach należy unikać chemicznego zwalczania choroby. Należy usuwać porażone części roślin i uprawiać odmiany mało podatne na choroby. Porażeniu sprzyja zbytnie zagęszczanie roślin. Truskawki przed kwitnieniem warto podlewać gnojówką ze skrzypu polnego lub wywarem z łusek cebuli.

Zagajnik / Szczecin / Usługi budowlane / Usługi ogrodnicze / Marek Starańczak / www.zagajnik.eu